معرفي

 

آزمايشگاه  طبقه بندي تصاوير هوايي و ماهواره­ اي وابسته به پژوهشكده سنجش از دور دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي مي­باشد.

استفاده صحيح و عملي از پتانيسل داده­ هاي سنجش از دور در انجام مطالعات علوم زمين، مستلزم تفسير درست اين اطلاعات جهت شناسايي و استخراج پارامترهاي فيزيكي پديده­ هاي مورد مطالعه مي­باشد. به عبارت ديگر، داده ­هاي حاصل از سنجش از دور، با ارائه تصويري از واقعيت فيزيكي عوارض و پديده­هاي زميني، اگرچه بطور ضمني حاوي اطلاعات مختلفي از آن پديده­ ها مي­باشند، ولي قبل از استفاده عملي از اين اطلاعات، لازم است تا با تفسير صحيح و اصولي، اقدام به شناسايي پديده ­هاي مختلف مرتبط با موضوع مورد مطالعه و استخراج پارامترهاي فيزيكي آن گردد.

به منظور ايجاد شرايط لازم جهت تفسير صحيح داده­ هاي سنجش از دور، لازم است تا ضمن بازسازي روند تصويربرداري توسط سنجنده­ هاي مختلف، واقعيت فيزيكي عوارض موجود در اين تصاوير، مشخص گردد. اين امر با بررسي و مطالعات دقيق در مورد نحوه نمايش و حضور عوارض مورد نظر در تصاوير هوايي و ماهواره ­اي قابل انجام مي­باشد. در اين راستا، علاوه بر بررسي رفتار طيفي عوارض و پديده ­هاي زميني، ساير اطلاعات جانبي نيز مي­تواند مفيد واقع شود.

روند شناسايي و تشخيص اتوماتيك عوارض و پديده­ هاي جغرافيايي از تصاوير سنجش از دوري با عنوان "طبقه­ بندي تصاوير" شناخته مي­شود. بعبارت ديگر، طبقه ­بندي تصاوير هوايي و ماهواره­ اي، سطح بهره­وري از داده­ هاي سنجش از دوري را افزايش خواهد داد و از اينرو، طبقه­ بندي اين تصاوير بعنوان يكي از موضوعات اصلي تحقيقاتي در دنيا مطرح مي­باشد. لذا تاسيس و تجهيز آزمايشگاه­ هاي طبقه­ بندي تصاوير هوايي و ماهواره ­اي با هدف شناسايي كاربردهاي نوين اين تصاوير و توسعه كاربردهاي عملي از داده­ هاي سنجش از دوري، بعنوان يك ضرورت در برنامه كار پژوهشكده سنجش از دور با همكاري گروه سنجش از دور و فتوگرامتري دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي قرار گرفت.

 از جمله اهداف اين آزمايشگاه مي­توان از موارد ذيل نام برد: 

  •  گسترش، اصلاح و بهبود مدلسازي روش­ هاي استخراج اطلاعات كمي و كيفي از تصاوير ماهواره­ اي و هوايي.
  •   تحقيق در مورد روش­هاي مناسب انجام مشاهدات ميداني به منظور جمع­آوري داده­ه اي آموزشي براي استفاده در تكنيك هاي طبقه­بندي بسته به نوع تصاوير و پديده­هاي مورد جستجو.
  • انجام فعاليت­هاي كاليبراسيون سنجنده­ ها و توسعه الگوريتم ­ها و مدل هاي كاليبراسيون ماهواره­­اي.

سرپرست                   دروس                 همكاران                               خدمات                     داده                     
تجهيزات                   دستاوردها             حوزه هاي پژوهشي                   تماس با ما

 

تاریخ به روز رسانی:
1398/09/17
تعداد بازدید:
73
دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
دانشكده مهندسي نقشه برداري
تهران، خيابان وليعصر،بالاتر از ميدان ونك، تقاطع ميرداماد
كد پستي 15433-19967 
تلفن : 88877071 021                  نمابر: 88786213 021
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.